Major Scholarship Winners

UIC students have enjoyed a great deal of success in major national scholarship competitions. Here are some of our UIC scholarship winners:


Are you a UIC student who has won a nationally-competitive award? Please email OSSP!

2013-2014

Critical Languages Scholars - Neharika Akkoor (Hindi, India); Bridget Hansen (Arabic, Oman); Sarah Lee (Russian, Russia)
Delta Phi Alpha Outstanding Senior Scholarship- Kerry Gawne
Delta Phi Alpha Study Abroad- Jeffrey Saba
Fulbright Fellows - Aqsa Durrani (Jordan); Rebecca Liebman (India); Lea Crowley (ETA, South Korea); Ponnu Padiyara (ETA, Turkey)
Gilman Scholars - Angelica Arzuaga (Argentina); Sergio Cueto (Italy); Ashley Cummings (Spain); Matthew Cunningham (Fiji); Minah Dao (South Korea); Rosemarie Dominguez (Brazil); Elliot Fowlks (Japan); Kimberly Hu (China); Teddy Lance (South Korea); Shira Marcus (Fiji); Magdalena Mastalerz (Poland); Jennifer Molina (Holland); Carlos Montero (China); Debbie Patino (Indonesia); Jessica Peralta (Holland); Meaghan Pope (Botswana); Magdalena Sosinska (Sweden); Paulina Struk (Australia); Megan Vazquez (Holland); Raven Wells (Japan); Irving Zamudio (Morocco)
Goldwater Scholar Honorable Mention - Basheer Subei
Phi Kappa Phi - Hugh Vondracek
Whitaker Fellow- Nikhil Bommakanti (England)

2012-2013

Critical Languages Scholars - Alexander Guevara (Arabic, Oman); Osamah Hasan (Bahasa, Indonesia); Michelle Lee (Mandarin, China)
Delta Phi Alpha Scholarship- Jeffrey Saba
Fulbright Fellows - Wenji Guo (England); Suzanne Oskouie (Switzerland); Rhea Phillips (Brazil); Danielle Riebe (Hungary); Michal Wilczewski (Poland)
Gilman Scholars - Jonathan Boyden (Italy); Alexandra Molina (France); Annayeli Munoz (Senegal); Blessing Obioma (Wales); Yvette Valencia (Spain); Julian Collins (Chile); Zachary Cottrell (Morocco); Fabiola Duran (Peru); Corinne Dzieman (Argentina); Miglena Garkova (Spain); Karina Hurtado (Italy); Qn Dan Lin (China); Nimeh Mahmoud (jordan); Lorelei Paradise (France); Monica Sharma (India); Shoma Webster (UK); Adriana Perez (Spain); Alyson Marin (Russia); Linda Oceguera (Russia); Mary Catherine Mariano (China); Sofi Zharkalli (China)
Goldwater Scholar - Nikhil Bommakanti
NSF Graduate Research Fellowship - Mohamed Elsharkawy
Phi Kappa Phi - Shriya Gandhi
Phi Kappa Phi Study Abroad - Kerry Gawne
PUSH-Excel Ora Lee Sanders Scholars- Chizelle Onochie, Anna Chu, Kyle Goines, Lekui Xiao
PUSH-Excel Presidential- Ejiehiokhin Omoike
PUSH-Excel Cirilo McSween- Mariah Johnson

2011-2012

Critical Languages Scholars - M. Sophia Newman (Bangla, Bangladesh); Hugh Vondracek (Turkish, Turkey)
DAAD Research Grant - Susan Klosterman (Berlin, Germany)
Fulbright Fellows - Lan Dam (Vietnam); Tomasz Gliszewski (Poland); Sarah Kammerer (India); M. Sophia Newman (Bangladesh)
Gilman Scholars - Naheed Ahmad (Morocco); Yvonne Gail Bermas (France); Grant Buhr (Ecuador); Cam Enos (Scotland); Monica Fetherston (Argentina); Elizabeth Garcia (Italy); Gabriela Garcia (South Korea); Alexander Guevarra (Morocco); Shannon Hargraves (Iceland); Osamah Hasan (Botswana); Devorah Hershkovich (Argentina); Carline Joseph (Botswana); Brian Kapustka (Switzerland); Kristan Karinen (France); Shira Marcus (India); Gilberto Moran (Spain); Rhiannon Muncaster (Chile); Vinh Nguyen (Japan); Gabriela Reno (Ghana); Cesar Rocha (Spain);Sandra Schwedeman (South Korea)
Goldwater Scholar - Wenji Guo
Goldwater Honorable Mention - Daniel Wang
Japanese Exchange & Teaching (JET) Program - Sheng-Alex Huang
McKelvie Scholars - Dartunorro Clark; Cezar Iordan
NSF Graduate Research Fellow - Xing Sherry Zhang
Phi Kappa Phi Graduate Fellow - Xing Sherry Zhang
PUSH-Excel Ora Lee Sanders Scholars - Edleda James; Lekui Xiao
Schweitzer Fellow - Edleda James
Whitaker Fellow - Sasidhar Madugula (England)
Whitaker Scholars - Nicholas Anderson (Mexico); Melissa Manktelow (Mexico)

2010-2011

Bridging Scholarship for Study in Japan - David Sorto (Japan)
Critical Languages Scholar
- M. Sophia Newman (Bangla, Bangladesh)
DAAD-RISE Scholar - Daniel Wang (Muenster, Germany)
Freeman-ASIA Scholar- David Sorto (Japan)
Fulbright Fellows - Kevin Conley (Korea ETA); Julianne Faust (Canada); Jessica Galea (UK); Sarah Isel (Jordan ETA); Anothai Kaewkaen (Thailand); Ada Moadshiri (Tonga)
Freeman-ASIA Scholar - David Sorto (Japan)
Gilman Scholars - Sara Agate (Argentina); Erin Anderson (France); Derek Bell (Taiwan); Dylon Busser (Thailand); Iliana Figueroa (Dominican Republic); Luis Gonzalez (China); Lourdes Gonzalez (France); Raquel Hernandez (Brazil); Nakendra Jackson (Dominican Republic); Annie Lin (Taiwan); Paula Makuch (Hong Kong); Laura Montoya Quinchia (Australia); Jonathan Neal (France); Ryshona Odeneal (Dominican Republic); Rossie Rangel (Italy); Sarai Redmond (Senegal); Navya Samson (Peru); Karinna Sanchez (Namibia); Carlos Sorto (Japan); David Sorto (Japan); Melissa Valdez (Italy); Vanessa Valdez (Italy); Cristian Yugsi (Bolivia)
Goldwater Scholar - Alan Tang
Goldwater Honorable Mention - Joshua Jones
McKelvie Scholar - Caitlin McDonald
NIH Fogarty Clinical Research Program - Daniel Yang (Thailand)
Phi Kappa Phi Graduate Fellow - Chen Shi
PUSH-Excel Cirilo McSween Scholars - Tashay Dennie; Garrett Wilson
PUSH-Excel Ora Lee Sanders Scholars - Jaleesa Harris; Daveed Holmes; Joshua Jones; Caroline Joseph; Gabrielle Pulce; Andrea Watson
Schweitzer Fellow - Anand Sandesara
Udall Scholar - Paul Roots

2009-2010

Critical Languages Scholar - Daniel Schneider (Hindi, India)
Fulbright Fellows - Saeb Ahsan (Turkey); Oisin Kenny (India); Brett McNeil (Indonesia ETA); Daniel Schneider (India)
Gilman Scholars - Azziza Ahemed (France); Ofelia Fernandez (Dominican Republic); Holly Gillis (Brazil); Miguel Gutierrez (Guatemala); Anna Jameson (Austria); Samantha Kemp (Argentina); Isna Kugshia (South Africa); Regina Latka (Venezuela); Sarang Lim (South Korea); Elascha Madison (Namibia); Maire Malone (France); John Marks (Greece); Kristen McDonald (Japan); Louisa Ng (Denmark); Karen Rodriguez (Argentina); Lidia Rodriguez (France); Ana Velazquez (France); Priscilla Zavala (Italy)
Goldwater Scholar - Ekaterina Khramtsova
Illinois Legislative Internship Program - Sherie Arriazola
McKelvie Scholar - Alex Jakubowich

2008-2009

American Scandinavian Foundation Fellow - Aarti Sharma (Sweden)
Critical Languages Scholar - Adam Kuranishi (Arabic, Jordan)
Fulbright Fellow - Shauna Gunaratne (Greece)
Gilman Scholars - Adnan Cassim (Morocco); Teresa Fernandez (Dominican Republic)
Merage Foundation for the American Dream Fellows - Angela Bixby; Ying (Amy) Ye
NIH Intramural Research Training Award - Keerthi Ranganath; Nilay Shah
NSEP Boren Scholar - Nilay Shah (India)
Phi Kappa Phi Graduate Fellow - Anand Sandesara
Rangel International Affairs Fellow - Suemayah Abu-Douleh
Rotary Ambassadorial Scholar - Anand Sandesara (Tanzania)

back to top


2007-2008

DAAD-RISE Scholar - Nilay Shah
Freeman-ASIA Scholar - Rommel Calderwood (Thailand)
Fulbright Fellows - Jessica Harper (Greece); Leigh Hellman (South Korea ETA); Farah Shareef (UK)
Gilman Scholars - Suemayah Abu-Douleh (Jordan); Michael Conoly (Venezuela); Ella Dauw (Chile); Latrease Davenport (Namibia); Kyrie-Eleison Kirkland (Greece); Daniel Lauritzen (New Zealand); Seweryn Skibinski (Dominican Republic); Rigoberto Torres (Italy); Tam Trinh (Spain)
Goldwater Scholar - Aarti Sharma
Goldwater Honorable Mention - Peter Ifft
Merage Foundation for the American Dream Fellow - Oisin Kenny
NSEP Boren Scholar - Eugene Liebenson (Israel)
Udall Scholar - Dima Alfawakhiri
USA Today All-USA College Academic Team
- Farah Shareef, Ying (Amy) Ye

 

2006-2007

Fulbright Fellow - Julia Geynisman (Israel)
Gilman Scholars - Darlene Nava Munoz (Brazil); Sharlene Newman (Venezuela); Jennifer Valtierra (Egypt)
Goldwater Scholars - Daniel Lee, Farah Shareef, Ying (Amy) Ye
Goldwater Honorable Mention - Aarti Sharma
McKelvie Scholar - Rommel Calderwood
NSF Graduate Fellow - Christine Toh
Phi Kappa Phi Graduate Fellow - Liat Shetret
Rosenthal Fellow - Liat Shetret
USA-Today All-America College Academic Team - Liat Shetret

back to top


2005-2006

Fulbright Fellows - Missa Ayyash (Syria); Erika Sanchez (Spain ETA)
Gilman Scholar - Louis Fabicon (Japan)
Goldwater Scholar - Amit Nathani
McKelvie Scholars - Alaine Kalder; Liat Shetret
Merage Foundation for the American Dream Fellow - Edo Duheric
J.W. Saxe Prize - Liat Shetret
USA Today All-America College Academic Team - Neelima Vidula


2004-2005

Fulbright Fellows - Brandi Mora (Indonesia ETA); Sae-Rom Chae (Malaysia)
Goldwater Scholars - Neelima Vidula; Stephen Shing Fan Yip
J. W. Saxe Prize - Sae-Rom Chae
NSEP Boren Scholar- Eugene Choe (Morocco)
Phi Kappa Phi Graduate Fellow - Nandita Gatla

back to top

 

2003-2004

Fulbright Fellows - Gina Caneva (South Korea ETA); Igor Rodriguez (Colombia)
Gates-Cambridge Scholar
- Laura Porro
Goldwater Scholars - Petia Tontcheva; Vladimir Skavysh
NSEP Boren Scholar - Eugene Choe (South Korea)

 

2002-2003

Fulbright Fellows - David Boren (Iceland); Anagha Loharikar (India); Joanna Michel (Guatemala); Kathleen Odell (Denmark); Rena Patel (Malaysia)
Gates-Cambridge Scholars
- Michelle Gentile; Rena Patel
Glamour Magazine Top 10 Women Competition - Rena Patel
Goldwater Scholars - Monica Mazda; Laura Porro
NSEP Boren Scholars - Brian Richey (Uzbekistan); Scott Wilson (Russia)
Ron Brown Center Interns - Pavel Sterba; Eva Baran
Soros Fellow - Danya Qato
USA Today All Academic Team - Michelle Gentile; Rena Patel; Catherine Kuo

back to top

 

2001-2002

CORO Fellow - Joseph Shin
DAAD
Graduate Scholar - Nadia Juriga; Trina Kershaw; Andrea Reimann
Fulbright Fellows - Kara Babrowski (Kenya); Juliana Choi (South Korea); Jeffrey Meier (UK); Denise Nepveux (Ghana); Archana Reddy (Ecuador); Laura Waterbury (Mexico)
Goldwater Scholars - Neil Ahluwalia, Rehan Ahmed, and Michelle Gentile
J.W. Saxe Prize - Jane Jih; Himabindu Vidula
NSEP Boren Scholar - Jane Jih (Taiwan)
NSEP Graduate Fellows - Archana Reddy (Ecuador); Jennifer Schultz (Mexico)
NSF Graduate Fellow - Julie Pizzi
Ron Brown Center Interns - Kohei Kashiwaba and Melody Patterson
Truman Scholar
- Rena Patel
Udall Scholar
- Tricia Stark

 

2000-2001

DAAD Graduate Scholar - Habiba Hadziavdic
Dunn Fellow
- Arun Reddy
Fulbright Fellows
- Haley Naik (UK); Kyle Rimkus (Austria)
Glamour Magazine Top 10 Women Competition - Haley Naik
Goldwater Scholar - Gaurav Gaiha
J.W. Saxe Prize - Rena Patel
NSF Graduate Fellow - Rudyard Sadleir
Rhodes Scholar - Rudyard Sadleir
Ron Brown Center Interns - Arun Reddy; Samyukt Bajaj
USA Today Academic Team - Haley Naik

back to top