Board of Directors History Fair Partners Program • NHD Qualifiers
Positions AvailableVolunteerSite Map
 
 



PLEASE NOTE: The Chicago Metro History Education Center website has moved to its permanent home, at www.chicagohistoryfair.org.

Please update your links and bookmarks. You will be automatically redirected to www.chicagohistoryfair.org in 15 seconds.





History Fair Students Earn Top Honors at National History Day!

The Chicago Metro History Education Center is pleased to announce that the following student projects from its program will be representing Illinois at the National History Day contest in College Park, Maryland, June 11-15.

Junior Division (grades 6-8)

Papers

  • Chelsea Farmer
    Ogden Elementary (Calderon)
    "Architectural Preservation Pioneer"
  • Jonathan Spalding
    M.L. King, Jr. Lab (Tobey)
    "J. Robert Oppenheimer: His Fight Against Nuclear Proliferation"

Documentaries

  • Sophia Gomez-Doyle and Olivia Jackson Daniels
    Ogden Elementary (Calderon)
    "Dance Revolution: How Martha Graham Expanded the Boundaries of Dance"
  • Torry Walker, Malcom Bailey, Lamar Gary
    Newberry Math and Science Academy (Cipriani)
    "Hip Hop History"
  • Omar Messina

    Orozco Academy (Lemoine)
    "C.O.R.E."

    Keli Walsh
    St. Luke School (Beck)
    "Standing Up for Chicago "

Performances

  • Deen Rosenberg, Rachael Brown
    Ogden Elementary (Calderon)
    "Jewish Labor Committee and their Efforts to Save European Jews from Nazism"
  • Lydia Landor
    Decatur Classical School (Allegretti)

    "The Little Giant and Long Abe"

Exhibits

  • Ishmael Smith
    Earhart Elementary (Stewart)
    "Brown v Board of Education"
  • Peter Contos
    Polymath Academy
    "Faces of Aunt Jemima"
  • Vi Nguyen, Robin David, Rebecca Litsitza
    East Prairie School (Bates)
    "Hidden Heroines: Soldiers Stand in Secret"
  • Ammar Ikanovic, Konrad Sniezek, John Sherman
    East Prairie School (Bates)
    "Black Hawk Down: Taking a Stand to Live on his Tribal Land "


Senior Division (grades 9-12)

Papers

  • Katherine Kinnaird
    Regina Dominican High School (Small)
    "Taking a Stand Against Racism: Reverend Christopher Moore and the Chicago Children's Choir"
  • Rahul Gorawara
    Stevenson High School (Salituro)

    "Gautreaux vs Chicago Housing Authority"

Documentaries

  • Josh Baker
    Lincoln Park High School (Rasar)
    "Taking a Stand by Taking the Stand"
  • Shantel Jarmon
    Morgan Park High School (Mulhooly)
    "Reflections in a Black Mirror"
  • Agne Mazur, Callie McCune, Mona Ghadiri
    Stevenson High School ( Bradford )
    "Carrying the Burden: The Story of
    Clyde Kennard"
  • Chris Ciszynski, Brian Lis, Adrien Mitzocowicz, Jonathan Taub
    Lincoln Park High School (Johnson)
    "Maxwell St. Market: Taking a Stand for Preservation"

Performances

  • Aracelli Gonzales, Aracelli Gonzales, Eliseo Martinez, Sarah Peara, Felipe Rodriguez
    East Aurora High Schoo (Bednar)
    "Refugio Martinez: Taking a Stand in the Packinghouses"
  • Anthony Williams
    Brooks College Prep High School (Robbins)
    "Guilty Until Proven Innocent"

Exhibits

  • Gian Santos
    Oak Forest High School (independent scholar)
    "Justice Through Science"
  • Elise Croteau-Chonka, Sandra Peters, Zachary Stenberg
    Lincoln Park High School (Ahmad)
    "Red Summer of 1919: Taking a Stand Against Segregation"
  • Ivan Favelevic , Montana Young
    Lincoln Park High School (Ahmad)
    "Blacks in the White City : Taking a Stand at the Fair"

     

Back to top